K zamyšlení
20.7.2011 22:27
Socializovaný pejsek je takový, který se umí ve všech situacích správně chovat. Aby to uměl, je potřeba ho takovým situacím vystavovat a ukazovat, jak správné chování vypadá.
První socializace se odehrává ještě u feny ve společnosti ostatních štěňat, nazývá se vštípení. Pokud je štěně od feny odebráno před osmým týdnem týdnem života, vštípení není dokončeno a pejsek si do života odnáší nejeden problém. Nenaučí se totiž správnému psímu chování, napodobuje chování člověka a neumí správně vycházet s jinými psy.
Aby se pejsek choval správně k jedincům svého druhu, je potřeba mu ve štěněcím a pubertálním věku dopřát častou společnost ostatních psů.
Správná socializace také zahrnuje zvykání na nejrůznější místa, zvuky, situace. Rozhodně sem patří chůze po schodech, jízda výtahem, autem, veřejnými dopravními prostředky včetně pohyblivých schodů.
Pro zvykání na zvuky je potřeba cíleně vyhledávat nejrůznější rušná místa a postupně stále komlikovanější situace.
Ke správné socializaci také patří umění být sám, neštěkat, nevýt, neničit věci. Někteří pejsci tyto situace zvládají hůře, někdy to vyžaduje od psovoda opravdu velké úsilí spojené s velikou trpělivostí.
Mít dobře socializovaného pejska stojí určitě hodně času a námahy. Každý, kdo uvažuje o pořízení štěněte, by si měl poctivě "spočítat náklady", jestli je schopen ale i ochoten toto vše do pejska investovat. V opačném případě totiž není šťastný ani pejsek ani pán a soužití s takovým pejskem je přítěží i pro širší okolí.